Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lego Star Wars

17. 7. 2006
Jak už je naznačeno v úvodním perexu, jedná se opravdu o originální dílko, jaké nemá na poli počítačové zábavy obdoby. Že přeháním? Ani náhodou! Vždyť kdo z vás by se nechtěl prohánět v kůži temného Darth Maula, robůtka R2-D2, rytíře Jedi Mace Windu nebo třeba mistra Yody, navíc ve známém filmovém prostředí? To vše je tu možné a nejen to! Budu stručný a hned na začátku prozradím, že si projdete celé první tři episody a pokud budete hrát poctivě, odemkne se vám i pěkný bonus z episody čtvrté. Hra tedy začíná přesně tak, jako celá sága – tedy v roli mladého padawana Obi-Wana Kenobiho a jeho mistra Qui-Gon Jina a „vyjednáváním“ o blokádě na orbitu planety Naboo. Odtud se přenesete na povrch této planety a zachráníte Jar Jar Binkse, atd., však to znáte sami. Nutno dodat, že hra kopíruje děj celkem věrně, takže pokud jste netrpěliví a nemůžete se dočkat premiéry dlouho očekávané třetí episody Pomsta Sithů, po hře určitě skočte.

LEGO Star WarsLEGO kam se podívám – doslova!
Jak je napsáno výše, vše je z této legendární stavebnice. Postavy, budovy, okolní dekorace, vesmírné lodě, prostě VŠECHNO! Když jsem poprvé zaslechl o této hře a viděl první screeny, nevěřil jsem vlastním očím. Moje hypermilované Hvězdné války budou v hávu nějakého trapného dětského Lega? Taková hra přece nemůže mít úspěch! Pak jsem ale viděl nějaké trailery a já začal být zvědavý, co z toho nakonec bude. Jak už asi mnozí z vás poznali, hra se nadmíru povedla a předčila moje veškerá očekávání. Nejen že se to skvěle hraje, ale vypadá to nádherně roztomile a až uvidíte třeba Darth Maula se jeho LEGO dvojitým světelným mečem, vyprsknete smíchy. Totéž lze říci i o samotných modelech postav, které vypadají doslova k zulíbání. LEGO tu ale není jen tak na okrasu, ale i k nějaké té interakci. Pokud budete hrát za nějakého rytíře Jedi, můžete na většinu objektů použít Sílu a kochat se tím, jak se objekt rozloží a složí se opodál v něco úplně jiného, třeba most, po které se dostanete dál. Samozřejmě také můžete spoustu objektů skládat dohromady a vytvořit si tak třeba schody k tajné místnůstce, apod.

Nejen že se to skvěle hraje, ale vypadá to nádherně roztomile a až uvidíte třeba Darth Maula se jeho LEGO dvojitým světelným mečem, vyprsknete smíchy.

LEGO Star WarsTeď se může zdát, že je hra určena pouze pro mrňousky, ale nebojte, není to tak. Já osobně jsem se u hry náramně bavil a ona dětskost mi vůbec nevadila, spíše naopak – je to dobré odreagování od každodenních krvavých lázní v běžných střílečkách. V této hře, ostatně jak už jsme na to u Lucas Arts zvyklí, neuvidíte ani kapku krve a hromady mrtvol. Pokud zabijete nepřítele, pěkně se rozpadne na LEGO kostičky a penízky. Totéž platí i ničení okolního prostředí – žádné super realistické výbuchy, spousta ohně a kouřových efektů. Opět pouze několik kostiček a penízků.

Hra je v podstatě klasická plošinovka s nádech třetího rozměru a několika vsuvkami v podobě závodů kluzáků nebo vesmírné bitvy. Se svými hrdiny, kterých můžete mít v jeden moment několik a lze se mezi nimi jednotlivě přepínat, se budete procházet LEGO prostředím, likvidovat LEGO nepřátele a sbírat bonusové body v podobě LEGO peněz. Ty jsou k nalezení na nejrůznějších místech – od běžně přístupných lokalit, přes tajné místnosti až po nejrůznější předměty, které zničíte. Zničit se dá v této hře leccos a pokaždé, když si takto budete ukájet své destruktivní choutky, počítejte se sladkou odměnou v podobě penízků. Rovněž tajná místa se vyplatí hledat, protože mnohdy skrývají nejen nemalé částky, ale také nejrůznější bonusové předměty. Peníze můžete utrácet v Dexterově kantýně, kde hra začíná a kde si vybíráte epizodu. Nakoupit si tu můžete třeba více či méně užitečné upgrady (třeba knírky všem postavám nebo moje oblíbené koště místo světelného meče – Darth Vader likvidující protivníky koštětem vypadá dokonale :-)), takže hledání i těch nejzapadlejší penízků se vyplatí.

LEGO Star Wars LEGO Star Wars LEGO Star Wars

A když už jsme byli u těch postav, za které je možné hrát, musím pochválit tvůrce za tak širokou škálu hrdinů. K dispozici vám totiž bude celkem (a teď se podržte) 56 skutečných postav, které je možné ve filmové trilogii spatřit! Některé jsou sice nejrůznější mutace jedné osoby (např. Anakin jako malý chlapec, poté jako padawan, apod.), ale i tak je to číslo více než závratné. Každá postava má navíc speciální schopnost (rytíři Jedi mají svou Sílu, Jar Jar Binks doskočí výš, droidi otevírají elektronické zámky, apod.). Některé postavy navíc můžete získat pouze jejich „nakoupením“, takže máte další motivaci sbírat výše zmíněné peníze.

LEGO Star WarsS Darth Vaderem třeba na Naboo? Klidně!
Ale proč nakupovat hrdiny? Copak to jde, procházet se třeba na Naboo s Darth Vaderem, který v tu dobu ještě prakticky neexistoval nebo bojovat v aréně na planetě Geonosis třeba s Darth Maulem, který už je dávno pod drnem? Budete se divit, ale jde to a v tom je jedno z hlavních kouzel celé hry. K dispozici máte totiž dva módy hry. Za prvé je to Story mód, což je prostě ono procházení epizodami s postavami, které by tam měly být, ale pak je tady mód volné hry (Free play), ve kterém si prostě vyberete hrdinu dle libosti (pokud ho už máte odemčeného) a vydáte se na libovolné místo. Vyhrát závody kluzáků s Mistrem Yodou už tedy není nic nereálného. Volný mód ale není jen pouhé procházení známými úrovněmi s jinými postavami. V každém levelu je totiž několik tajných míst, kam se nelze s „příběhovou“ postavou dostat a musíte tam tak vzít někoho jiného. Získání nových bonusových předmětů nebo třeba větších částek peněz je tak skvělá motivace pro detailnější prozkoumávání a nejrůznější experimenty.

LEGO Star Wars LEGO Star Wars LEGO Star Wars

LEGO Star Wars A jak to vypadá a zní?
Grafika je částečně vidět na okolních screenshotech – jednoduchá, ale účelná. Není to nic, co bys vás znechutilo, ale zase nečekejte grafické orgie a světlené efekty, které dokonale otestují vaši grafickou kartu. Mě osobně se grafika líbila a komický LEGO vzhled je něco, co tu ještě nebylo. Postavy vypadají náramně směšně, ale to je u této hry účelem. A co teprve jejich mimika obličeje – to se prostě musí vidět! Design lokací je dobrý, většinu jich budete znát z filmů a můžete je tak detailněji prozkoumat.

A co se týká zvukového zpracování, povedlo se také. Bzučení světelných mečů, hvízdání laserových paprsků nebo pípání droidů je stejné jako ve filmové předloze a stejné je to i dokonalé hudby. Jedinou slabinou je absence namluvení postav, každá pouze sem tam něco málo prohodí, ale alespoň trochu to vynahrazuje výše zmíněná mimika.

LEGO Star WarsVe dvou se to lépe táhne
Podle nadpisu je už asi patrné, o co tady půjde. Ano, o hru více hráčů, konkrétně dvou. Singleplayer mě sice bavil, ale to, co jsem si zažil při hře dvou hráčů prostě nemělo chybu. Každý jsme si vzali jednu postavičku, namáčkli se k jedné klávesnici a procházeli jednotlivé levely. Občas jsme se tak dostali na tajná místa, na která byste se s počítačem nedostali (skočím na nějaký objekt a kamarád Jedi mě Sílou vynese někam nahoru), ale hlavně jsme si dokonale rozdělovali práci. Zapomeňte konečně na duely v Quakovi, nebo co to hrajete, podejte si ruce a společně rozsekejte ty LEGO smrady na kostičky (doslova). Celá hra dvou hráčů dává hře zcela nový rozměr a bez ní by byla hra jen průměrnou záležitostí, ale takhle jsem hodnocení výrazně zvýšil.

Verdikt: No a co napsat závěrem? Snad jen že LEGO Star Wars je nadmíru originální počin, který potěší nejen fanouška Hvězdných válek. Dějová linie prakticky tří episod, neuvěřitelné množství hratelných postav, spousty zničitelných objektů, apod. a to vše v krásném roztomilém LEGO hávu. Pokud navíc máte třeba mladšího sourozence nebo stejně zažraného kamaráda, po hře přímo skočte, protože kooperace s druhým hráčem je tady jedno velké plus.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dem bojovat

(herkules Vojta, 15. 10. 2007 17:14)

jeto moc čupr hra lidi.

zdar lidi

(vojta, 15. 10. 2007 17:12)

khtr

(lukáš, 21. 4. 2007 12:21)

hfřeresfd