Jdi na obsah Jdi na menu
 


Juiced

17. 7. 2006

Po upozornění, že nelze na skutečných silnicích zkoušet to, co ve hře, se dostáváme k atmosférickému, akcí říznutému intru a bezprostředně po něm samozřejmě do hlavního menu. Tam si založíme profil, zkontrolujeme, případně upravíme různá nastavení, od kláves až po grafiku a zvuk a konečně klepneme na nabídku Career, zařadíme nejnižší rychlostní stupeň, odlepíme se od startovní čáry a hurá do čela závodu.
Tratě se, stejně jako v již zmíněných konkurentech Juiced, skládají právě z jednotlivých ulic a částí města, přičemž jsou vždy ohraničeny zábranami, takže rozhodně nezabloudíte, ani vás hra nebude muset automaticky znova vracet na správnou cestu. Narozdíl od NFS: U, jezdí se i při východu a Juiced západu slunce, na "oficiálních" závodech na okruzích i ve chvílích, kdy je Slunce na obloze nejvýše.
Během závodu se vám na HUDu zobrazují nápisy, které doporučují "Slow down!" a "Brake now!", což docela okatě připomíná konzolový původ hry. Jak už tušíte, není radno je poslouchat vždy a okamžitě, ubírání plynu a brždění nechte na vlastním řidičském citu. Pouze v ostřejších zatáčkách bych se těmito radami řídil, protože tam už má vysoká rychlost opravdu nepříjemné následky. Rovněž se ihned dozvídáte, který z vašich soupeřů udělal hodiny - praktické. Udělá vám to radost, když jste se právě s tím soupeřem vsadili o to, kdo bude dřív v cíli. A aby byl výčet informací získávaných během závodů kompletní, nesmím zapomenout na informaci o tzv. "split" času, známém např. z rally - rozdíl vašich časů v tom místě tratě v minulém a právě probíhajícím kole, a nesmí chybět údaj, jaká vzdálenost (časově) je mezi vámi a soupeři před a za vaším vozem.
A jak se auta na závodní dráze chovají? Inu, arkádově. Pokud si zrovna nekladete za cíl projíždět pravoúhlé zatáčky se zapnutým nitrem, hra vás s nějakou reálnou simulací nebude obtěžovat. Ale to neznamená, že byste mohli při jízdě vypnout svůj mozek! Nechybí jí totiž vražedné tempo a dynamika. Po odpočtu "3, 2, 1, Go!" vás hra zavrtá do křesla a nepustí dřív, než na konci závodu. Střídání v čele jízdního pole, smyky, nárazy do protihráčů ve vysoké rychlosti, využívání nitra, vítězství o pouhé desetiny sekundy. Tohle vše drží váš adrenalin hodně vysoko a pokud navíc vsadíte svoje vlastní auto, teprve poznáte, co to jsou nervy (a ani nemusí naše hokejová reprezentace hrát čtvrtfinále :-)).
K dispozici máte také spoustu nitro kapaliny, nabízené Juiced množství (které je úměrné úrovni upgradu) však není nijak neadekvátní - k úspěšnému dokončení závodu je zkrátka potřeba. Stačí se v zatáčce dostat do hodin, nebo se někde zdržet a hle - tři ze čtyř soupeřů jsou před vámi, bez NOS se to špatně dohání.
Juiced nabízí samozřejmě více druhů závodů, než jen ježdění stále dokola. V nabídce je ještě kromě jiného jízda z bodu A do bodu B, klasický Drag (zde nazývaný jako "Sprint") a nakonec ShowOff (z NFS: U známý jako "drift"). Na jeho popis se nyní zaměřím, protože tvůrci do něj zakomponovali originální prvky a učinili tak dělání smyků zajímavějším.
Můžete udělat několik speciálních "pohybů", každý je jinak bodově ohodnocován. K dispozici máte otočení o 180° či 360° a pak několik manévrů, jež se špatně popisují a uděláte si o nich nejlepší představu přímo v tutorialu, který se vám nabízí před každým ShowOff kláním. Tyto manévry se pak dají přímo při závodě využít ještě dále - na každé, určité části tratě, máte možnost udělat manévr, který hra hlásí na obrazovce jako bonusový a za něj máte ještě další extra body. Pokud však nejedete celou trať od začátku přesně podle představ vývojářů, na daném místě se vám prostě, kvůli nízké rychlosti nebo špatnému nájezdu do zatáčky, ten daný prvek vykonat nepodaří.

"Po odpočtu "3, 2, 1, Go!" vás hra zavrtá do křesla a nepustí dřív, než na konci závodu."

Model poškození není citlivý na každé zadrhnutí o svodidla, hra by poté Juiced byla jen pro automobilové mágy. Ale pomačkání karoserie a nepříjemností spojených s haváriemi vozu se dočkáte také, i když do cíle dojedete pokaždé (neříkám, že na prvním místě). Snížená schopnost akcelerovat, stále klesající maximální rychlost na rovinkách a "vrchol večera", samovolný únik nitro kapaliny, která by se zrovna hodila, to vše vás přesvědčí, že bourat se přecejenom nevyplatí :-). A to také z toho důvodu, že všechny opravy musíte po ukončení závodu a před zahájením nového zaplatit. Pokud se vám právě nedostává financí, opravu zacvakne bohatý strýček, oddaný fanoušek, ale objevila se mi zpráva i o tajemných světlech na obloze křižujících nad mou garáží.

Troufám si říct, že soupeři jsou naprogramovaní podobně jako v NFS: U, kdy tímto EA způsobilo nechvalně známou kauzu, která svého času rozvířila Internetové diskuze. Protivníci mají vždy podobnou formu jako vy. Nedaří se vám - soupeřům také ne. Jedete jízdu svého života? Protihráči též, máte je furt v patách.
Ale neplatí to vždy a o všech, někdy máte nad počítačem opravdu navrch, také dokáže chybovat, nejčastější takovou situací je srážka s oponenty či smyk do hodin.

>> Zvolte miss Juiced <<

Tiskové zprávy, rozhovory a nejrůznější preview hovořily o budování kariéry. Hra vám dává možnosti a opravdovou motivaci rozvíjet si virtuální kariéru závodníka a garážového tunningera. Získávání respektu před ostatními jezdci, stálé vylepšování vlastních vozidel až na vrchol automobilového ráje, pořádání vlastních Juiced závodů, vyhrávání obrovských částek v sázkách. Nabízí toho opravdu hodně a navíc s komplexní provázaností jednotlivých prvků. Pojďme si všechny tyto rysy Juiced podrobněji rozebrat. Respekt se vyjadřuje v jednotkách bodů, získáváte ho a ztrácíte za výkony na silnicích (upevňování vedení, ztrácení čelních pozic), ale i za dobře vytuněné auto a speciálně pak ještě za jeho vzhled. "Respekt body" pak můžete využít např. při pořádání vlastních závodů (viz níže) a také se díky nim k vám do týmu hrnou noví lidé.
Samotné tunningování je kapitola sama o sobě, zvlášť ve hře, která se na něj zaměřuje. Komponenty lze vybírat jak jednotlivě, tak kupovat v balíčcích, které navrhly vývojáři. Měnit lze snad opravdu vše, od ráfků kol, částí karoserie (karbonová přední kapota, nejeden fanoušek autotunningu slintá, brzdového systému, přes jednotlivé části motoru a několik druhů nitro soustavy, až po detaily, jako jsou zatmavená skla, autorádio a také barevné laky, kterých je hned několik druhů (klasická, metalíza, atd.). Automobily jsou rozděleny do osmi kategorií podle počtu koňských sil. A vozidla z jedné kategorie se nemohou zúčastnit závodu, jež je určen pro kategorii jinou. Buďto by dostala pořádný výklep, nebo by suverénně vyhrála, rozdíly jsou opravdu markantní. Nad vylepšováním výkonu a vzhledu čtyřkolového miláčka strávíte nejednu příjemnou chvilku.
Pořádání vlastních závodů. Ve hře je k dispozici kalendář jednotlivých Juiced událostí a pokud je ten nějaký den volný, hra vám nabídne uspořádání vlastní akce, nikdo si tedy nemůže stěžovat na jejich počet. Musíte vždy určit oblast, kde se má odehrávat, typ závodu a třídu vozidel (podle koňských sil, jak jsem už zmínil). Výběr oblasti však s sebou nese úskalí - je limitován respektem. Pokud chcete pořádat závod na jiném území, než je vaše domovina (čtvrť v Angel City), musíte mít dostatečně velký respekt. Vybírání "cizokrajných" míst však vede k vyšším výhrám. V Juiced nesoutěžíte jen sám za sebe, občas vám zavolá někdo s nabídkou, že by se k vám chtěl přidat a před začátkem souboje řidičského umění, motorů a pneumatik máte na výběr, zda pojedete sám, nebo necháte závodit některého ze svých společníků. Pokud jim na to dáte dobré auto, obvykle nezklamou a vy se můžete těšit z výhry prakticky bez námahy. Jejich jízdní umění je ovlivněno několika statistikami, které se postupně vylepšují.
Herní systém je prošpikován skrz na skrz sázením. Můžete se vsadit s protivníkem, kdo z vás dorazí do cíle dřív, můžete si vsadit na někoho úplně cizího a závod jen sledovat, můžete si vsadit na svého spoluhráče z týmu a u obrazovky mu taktéž fandit. Pokud se sázíte s protivníkem a nasadíte příliš vysokou laťku, protivník má také možnost riskovanou částku zmenšit a vám přibyde respekt za odvahu. Sázky pro vás znamenají daleko větší příjem (pokud máte teda co vsázet), než z regulérních výher v závodech, které ale získáváte paralelně.

"Hra vám dává možnosti a opravdovou motivaci rozvíjet si virtuální kariéru závodníka a garážového tunningera."

V hlavním menu se vyskytuje ještě volba Arcade, pod kterou se skrývá 11 sérií po 5 závodech mimo Angel City, závody si musíte postupně odemykat vítězstvími v těch předešlých. Po dohrání Career módu se tak Arcade stává ještě příjemným prodloužením hrací doby.

Dostáváme se ke grafickému Juiced zpracování. Jemný motion blur je pro oči příjemný a dokáže efektivně zakrýt textury s nižším rozlišením, které hra obsahuje kvůli portu z konzolí, odkud je na PC přivedena. Vyzdvihl bych ještě pěkné efekty jisker při nárazech do svodidel a také dobré znázornění vody na mokré trati při dešti.
Ozvučení je na vysoké úrovni, motory burácejí opravdu reálně. Podhrábnutí při řazení rychlostních stupňů dokáže ušní bubínky opravdu uspokojit. Soundtrack se podobá tomu z Undergroundů, žánrově bych jednotlivé skladby zařadil do punku, rocku a hip-hopu.

Recenze pomalu finišuje a teď na řadu přichází nepopulární odstavec - chybky. Ty jsou hlavně grafického charakteru - již zmíněné, slabší textury, ač potlačeny motion blurem, jsou stále vidět. HUD (tachometr, nápisy) jsou kostrbaté, loadovací obrazovky taktéž. Kazí to poněkud celkový dojem a velice to kontrastuje s tak kvalitně zpracovanými závody a budováním kariéry. Poslední výtka, která ale rozhodně neplatí vždy - občas, hlavně při několika závodech za sebou, se jednotlivé ulice sestavených tratí opakují - dostavuje se pocit déja vu. Bohužel se tomu nejspíš nejde při tomto způsobu skládání jednotlivých okruhů vyhnout.

Verdikt:
Co říci závěrem? V roce 2003 započatá série Undergroundů má nyní velice schopného, ne-li zábavnějšího konkurenta. Pokud vás oba díly od Electronic Arts opravdu braly, tak je pro vás Juiced jasná volba. A pokud jste se tématu ilegálních závodů dosud vyhýbali, tak Juiced rozhodně i pro vás stojí za vyzkoušení, vývojáři z Juice Games odvedli kvalitní kus práce.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář